

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 30 % |
| Height | 1.8 mm |
| Self Resonant Frequency | 75 MHz |
| Current Rating | 2.4 A |
| DC Resistance (DCR) | 37 mΩ |
| Inductance | 1.5 µH |
| Saturation Current | 3.75 A |
| Max Saturation Current | 3.3 A |
| Max Temperature Rise Current | 2.4 A |
| Temperature Rise Current | 3 A |
| Max Length | 4.2 mm |
| Max Width | 4.2 mm |
| Min Length | 3.8 mm |
| Min Width | 3.8 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Core Material | Ferrite |
| Shielding | Unshielded |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Wirewound |
| Height - Seated (Max) | 1.8 mm |
Stock: 2169
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11285
Ext.Price$0.11285
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11285 | $0.11285 |
| 10 | $0.09404 | $0.94040 |
| 50 | $0.08544 | $4.27200 |
| 100 | $0.07763 | $7.76300 |
| 500 | $0.07041 | $35.20500 |
| 1000 | $0.06386 | $63.86000 |
| 3000 | $0.05913 | $177.39000 |
| 5000 | $0.05475 | $273.75000 |
| 10000 | $0.05070 | $507.00000 |
